Pracownia rzeźby w drewnie Narutaki           Kohsho Oiwa

Moja pracownia leży na zboczach góry Fushimi Inari w Kyoto, wśród wodospadów i lasu bambusowego.

 

W tym bogatym przyrodniczo otoczeniu rzeźbię figury Buddy, figurki z drzewa herbacianego oraz inne figury inspirowane motywami ludowymi.

 

“Moc czerpię z natury

Drewno rzeźbię siłą myśli”

(japoński wiersz)

 

Moje rzeźby tworzę właśnie z takim podejściem.Figurki z drewna herbacianego

Pod koniec okresu Edo figurki z drewna herbacianego (zwane netsuke) przedstawiające kobiety w stroju używanym podczas zbiorów herbaty były tworzone przez mistrza herbacianego Seisena Kambayashiego (1801-70).

 

Drzewo herbaciane uważane jest za silne, jako dobrze zakorzenione (z rozległym systemm korzeni) i żywotne, wypuszczające wiele nowych liści. Jest symbolem zdrowia, pomyślnych narodzin i szczęśliwych spotkań.

 

Gdy w 2011 roku zacząłem tworzyć figurki z drewna herbacianego, nawet mieszkańcy pobliskiego Uji nie wiedzieli o tej tradycji zbyt wiele.

 

Zacząłem jednak prezentować figurki z drewna herbacianego kilka razy w roku na organizowanych w Uji wydarzeniach związanych z herbatą. Robiłem to wraz z panem Masaru Tanaka, badaczem zajmującym się figurkami tego typu.

 

Dzisiaj mam poczucie, że figurki z drewna herbacianego stają się powoli coraz lepiej znane.

 

Obecnie niewielu ludzi przyrządza herbatę korzystając ze specjalnego dzbanka.

 

Chciałbym, żeby wiele osób miało szansę poznać i pić herbatę z Uji. Chciałbym również nadal rzeźbić figurki z drewna herbacianego i szerzyć wiedzę o tej tradycji. Traktuję to jako pracę mojego życia.

(translated by Tomasz Olędzki,poland.)